جوانسازی پوست

پوست ,امبدینگ ,صورت ,کاشت ,انجام ,جلسه ,امبدینگ صورت ,جوان بمانند ,افتادگی خفیف ,است؟ بسته ,همیشه جوان
آیا طب سوزنی می تواند در یک جلسه ما را جوان کند؟
امبدینگ صورت، جدیدترین روش جوانسازی پوست، در یک جلسه
جوان بودن و نداشتن چین و چروک از پایه های زیبایی محسوب می شود. استحکام پوست و قوام آن به داربست زیرین آن که شامل الیاف کلاژن و الاستین است و نیز صفحات غشائی زیر پوست می باشد بستگی دارد. این الیاف در اثر عوامل محیطی مانند نور آفتاب، استرس ها، آلودگی هوا، دخانیات، تغذیه ناسالم و ... دچار خردشدگی و پارگی می شوند و بدین ترتیب نمود بیرونی آن افتادگی پوست و شلی و چروک آن می باشد. کره ای ها و چینی ها، در این مورد حساب زیادی روی طب سوزنی و کاشت نخ می کنند.
روش های درمانی متعددی تاکنون جهت رفع چین و چروک و شل شدگی پوست مورد استفاده پزشکان قرار گرفته است که از موثرترین آن ها شاید جراحی لیفتینگ صورت را بتوان نام برد.
این روش یک جراحی نسبتا دشوار و بزرگ محسوب می شود و معمولا بدلیل دشواری آن عوارض و دوره نقاهت طولانی و جای بخیه وسیعی که می گذارد کمتر مورد توجه قرار گرفته است و در حال حاضر فقط برای افتادگی های شدید مورد استفاده قرار می گیرد.
در همین راستا تکنولوژی های همچون لیزر و RF (رادیو فرکانسی) چند سالی است که پا به میدان گذاشته و با گذر از لیزر CO2 که دوره های بعد از درمان طولانی داشت، به لیزرهای فرکشنال و پس از آن RFهای مونوپولار و فرکشنال سوزنی رسیده که در نوع خود پیشرفت خوبی محسوب می گردند.
اساس کار همه این دستگاه ها تخریب ساختار قدیمی کلاژن و تحریک کلاژن سازی جدید از راه ایجاد گرمای موضعی در بافت می باشد.
ولی مشکلی که در این روش ها موجود می باشد این است که انرژی دستگاه برای رسیدن به داربست کلاژن والاستین زیرپوست باید از سطح پوست یعنی اپیدرم گذر کند.
دوم اینکه کلاژن در دمای خاص در حدود 60 تا 70 درجه تخریب و بازسازی می شوند که رساندن حرارت در این دما به آن ها موجب تخریب سطحی پوست هم می شود و بنابراین سطح پوست بیمار دچار قرمزی و زخم می گردد که خود از عوارض مهمی است که باعث می شود تعداد زیادی از بیماران از انجام این روش ها خودداری کنند زیرا ظاهر آن ها نشان می داد که روی صورتشان کاری انجام شده است و در تکنو لوژی جدید امبدینگ (کاشت نخ صورت)، امکان کشیدن پوست و جوانسازی صورت (خط خنده، ابرو، چروک پیشانی، غبغب و شلی کردن) به روش غیر جراحی فراهم شده است.
* اثرات کاشت نخ جوانسازی چگونه است؟
معمولا بیمار در همان لحظه انجام امبدینگ صورت، کشیده تر شدن پوست را احساس می کند ولی نتایج بعد از 3 ماه بهتر مشخص می شود و روند بهبودی طی 6 ماه آینده نیز ادامه دارد و فرد شاهد اثرات بیشتری در زمینه سفت شدن و لیفت شدن صورت و گردن خواهد بود.
* پس چه کسانی کاندید مناسبی برای کاشت نخ جوانسازی هستند؟
افرادی تمایل دارند همیشه جوان بمانند می توانند از این روش از سن 30 ساگی که شروع شل شدن پوست است بهره مند شوند. اصولا شلی و افتادگی خفیف تا متوسط نتیجه بهتری نسبت به افتادگی های بیشتر می دهد.
همچنین افرادی که می خواهند وزن کم کنند و نگران شل شدن صورت و گردن هستند می توانند از این روش استفاده کنند.
* آیا روش کاشت نخ صورت هیچ خطری ندارد؟
به طور معمول بجز احتمال گودی و موارد مشابه آن، این روش، ایمن و قابل اتکا است.
* ماندگاری اثر چقدر است؟
بسته به میزان شلی و نوع رژیم غذایی، سن، ژنتیک و ... لیفت ناشی از امبدینگ صورت حدود 2 سال یا بیشتر باقی می ماند. افرادی که تمایل دارند نتیجه ماندگارتر داشته باشند می توانند هر 2 سال یکبار این روش را تکرار کنند تا همیشه جوان بمانند.
* چه تغییراتی را پس از انجام طب سوزنی و کاشت نخ مشاهد می کنیم؟
با انجام یک جلسه امبدینگ جوانسازی صورت، کشیده شدن ابروها، گونه ها، خط فک مشاهده می شود. عمق خط خنده کاهش می یابد، افتادگی گوشه لب ها کمتر می شود، خطوط پنجه کلاغی دور چشم صاف تر می شوند، همچنین شلی گردن و غبغب تا حدودی اصلاح می شود.
* چه کسانی نمی توانند از روش جوانسازی طب سوزنی و کاشت نخ صورت استفاده کنند؟
1- خانمهای باردار
2- داشتن زخم یا تبخال فعال در محل مورد درمان
* آیا پس از امبدینگ واقعا هیچ عوارضی بروز نمی کند؟
معمولا بجز مختصر قرمزی که طی یک ساعت از بین می رود و گاها مختصر تورم که آن هم طی چند ساعت محو می شود اتفاق دیگری نمی افتد.
در بعضی موارد ممکن است پوست ناحیه به لمس حساس شود که آن هم یکی دو روزه خوب می شود.
* مدت زمان هر جلسه چقدر است؟
بسته به ناحیه ای که امبدینگ انجام می شود بین 30 تا 60 دقیقه می باشد.این روش راحت و بدون درد قابل توجه است و حتی حین انجام امبدینگ بیمار در حالت نشسته قرار می گیرد.
* آیا امبدینگ صورت برای پوست تیره هم قابل انجام است؟
بله خوشبختانه هر تیپ پوستی می تواند از روش امبدینگ استفاده کند. (بر خلاف لیزر)
* متقاضیان کشیدن پوست به روش کاشت نخ صورت به چند جلسه نیاز دارند؟
فقط یک جلسه برای افرادی که شلی و افتادگی خفیف تا متوسط دارند کافیست. ولی اگر فردی تمایل دارد که به دلیل شلی بیشتر کاشت نخ تکرار کند می تواند بعد از شک سال یک جلسه دیگر امبدینگ صورت انجام دهد.

با تشکر از سرکار خانم دکتر ملکی، متخصص پوست ، مو و زیبایی

ادامه مطلب جوانسازی پوست ا