فهرست اندازه گیری وزن بدن (Body Mass Index)

بیماری ,افرادی ,اینچ ,بالاتر ,دارند ,چاقی ,تقسیم کنید

اخیرآ در مقاله هایی که درباره دیابت ، وزن و چاقی منتشر می شود از عبارتی استفاده می شود که نشانگر حجم بدن یا عددی ترکیبی از وزن و قد است که اصطلاحآ این عدد را به عنوان معیاری برای چاقی یا لاغری به کار می برند.

این مورد هم برای مردان و هم برای زنان به کار می رود. برای تعیین BMI معمولآ جدول هایی وجود دارد که قد و وزن بر حسب کیلو، پوند، سانتی متر و یا اینچ نوشته شده و از روی آن می توان BMI را مشخص کرد. برای محاسبه BMI می توان از روش زیر استفاده کرد:

۱- وزن خود را بر حسب پوند در ۷۰۵ ضرب کنید. (هر ۲/۲ پوند یک کیلوگرم است)

۲- عدد به دست آمده را بر قد خود بر حسب اینچ تقسیم کنید.( هر ۵/۲ سانتی متر یک اینچ است)

۳- عدد به دست آمده را بر قد خود تقسیم کنید.

افرادی که BMI آنها از ۲۰ پایین تر باشد اصطلاحآ به آنها لاغر گفته می شود؛ BMI بین ۲۵-۲۰ طبیعی و ۳۰-۲۵ مختص کسانی است که اضافه وزن دارند و BMI بالاتر از ۳۰ کسانی هستند که چاق اند و افرادی با BMI بالاتر از ۳۵ چاقی بیش از حد دارند. در بیشتر مقاله های منتشر شده مطرح می شود افرادی که BMI بالای ۲۵ دارند مستعد ابتلا به دیابت نوع دوم، فشار خون، ناهنجاری های چربی خون، بیماری های قلبی عروقی، کیسه صفرا، ورم مفاصل، اختلال تنفسی در خواب یا ایست تنفسی، مشکلات تنفسی و در بعضی موارد حتی سرطان هستند و با افزایش حجم و وزن در صد ابتلای آنها به این بیماری ها بالاتر می رود؛ البته BMI فقط یک معیار است و این دلیل ابتلا به بیماری های ذکر شده در بالا نیست و افراد بسیار عضلانی و فعال هم ممکن است BMI بالایی داشته باشند بدون این که چاق باشند و یا خطری سلامتی آنها را تهدید کند. از طرف دیگر افرادی هستند که دارای فعالیت کم بدنی اند و با اینکه لاغرند ولی به دلیل عدم تحرک ممکن است خطر بیشتری آنها را از نظر بیماری های عروقی تهدید کند. باید در نظر داشت که در تفسیر عدد BMI عوامل دیگر سلامتی هم دخیل می باشد.

ادامه مطلب فهرست اندازه گیری وزن بدن (Body Mass Index) ا