بارداری و سلامت دندانها

حاملگي ,دندانها ,دوران ,دندان ,غذايي ,كلسيم ,دوران حاملگي ,پوسيدگي دندانها ,مواد قندي ,تأمين سلامت ,اردیبهشت ،۱۳۸٢

علاوه بر اينكه پلاكهاي ميكربي موجب پوسيدگي دندانها ميشوند ، اين پلاكها موجب تحريك و تورم لثه نيز مي گردند . در اثر تحريك پلاكها ابتدا لثه قرمز رنگ شده و متورم ميشوند و سپس به آساني دچار خونريزي خواهد شد . پيشرفت اين ضايعه ممكن است با ضايعات وسيع در بافت هاي نگهدارنده دندان همراه شود و موجب ايجاد حفره هايي در بافت استخواني شود . تغييرات هورموني در دوران حاملگي نيز موجب تورم لثه ميشود كه البته نقش فرعي داشته و نقش اصلي را همان پلاكهاي ميكربي دادند. در اين حالت يك قاشق چاي خوري نمك را در آب گرم حل كرده دهانتان را با آن بشوييد و سپس به دندانپزشك مراجعه نماييد . توجه داشته باشيد پزشك را از بارداري خودتان مطلع سازيد.
درنظرداشته باشيد كه در هنگام حاملگي ، شما مسئوليت دو نفر را يعني مسئوليت خود و كودك ، هر دو را بر عهده گرفته ايد . شما بايستي در حد توان خود از بهترين غذا استفاده كنيد و به نحوه احسن از خود مراقبت كنيد . دندانهاي جنين در بين سه الي شش ماهگي در دوران حاملگي تشكيل ميشوند و اين بسيار مهم است كه در اين دوران مواد غذايي كافي همراه با ويتامين ها و املاح وارد بدن شود . بايستي به ميزان كافي از ويتامين هاي A,C,D و كلسيم و فسفر استفاده كرد . ( اين كه ميگويند در دوران حاملگي براي تأمين كلسيم كودك ،‌از كلسيم دندانهاي مادر برداشته ميشود ، خرافه اي بيش نيست )
كلسيم مورد نياز كودك از رژيم غذايي مادر تأمين ميشود . اگر كلسيم رژيم غذايي كم باشد ، بدن كمبود آن را از استخوانها تأمين ميكند . مصرف روزانه شير و فراورده هاي آن به عنوان اولين منبع تأمين كلسيم بسيار ضروري است . شما ميتوانيد با مصرف كلسيم كافي هم خودتان و هم فرزندتان دندانهاي سالم و محكمي داشته باشيد .
براي جلوگيري از پوسيدگي دندانها در دوران حاملگي مواد قندي را سعي كنيد همراه مواد غذايي اصلي مصرف كنيد و يا بلافاصله بعد از هر بار مصرف آن دندانهاي خود را به دقت مسواك كنيد .

  
نویسنده : حسن رمضانی ; ساعت ٦:٢۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۳ اردیبهشت ،۱۳۸٢


نقش مراقبتهاي دوران بارداري در سلامت دندانهاي مادر و جنين


حاملگي دوران خاصي است كه بايد با مراقبت هاي ويژه همراه باشد . مراقبت هاي مذبور به طور كلي عبارتنداز : بهداشت ويژه براي تأمين سلامت دهان و دندان ، ورزش ، عادات غذايي خاص ، اعمال مراقبت هاي پزشكي و از جمله مراجعه به دندانپزشك .
رعايت مراتب فوق علاوه بر تأمين سلامت دهان و دندان سبب تأمين سلامت عمومي كودك نيز ميشود.
بهداشت دهان و دندان : در دوران حاملگي مشكلات موجود در لثه و دندان ها برجسته تر ميشوند و به همين جهت مراقبت هاي ويژه براي دندانها بسيار ضروري است .
پوسيدگي دندانها : عده اي ميگويند كه در اثر هر حاملگي دست كم يك دندان آنها از دست رفته است و بقيه دندانها دچار آسيب هاي جدي شده اند . اين نظر صحت ندارد و اشتباه محض است . زيرا پوسيدگي دندانها ناشي از تهاجم مكرر اسيد بر ميناي دندان است و به حاملگي مربوط نيست . روند پوسيدگي در نتيجه وجود پلاكهاي ميكروبي ايجاد ميشود كه قبلاً راجع به آن توضيح داده شده .
اين پلاكها از مواد قابل تخمير نشاسته اي ، كربوئيدراتها و مواد قندي ، اسيدهاي مخرب به وجود مي آورند. در هر وعده غذايي حداقل بيست دقيقه تهاجم اسيدي وجود دارد ، بنابراين اگر وعده هاي فرعي غذايي شامل مواد قندي باشند در سرتاسر روز دندانها در معرض تهاجم و تخريب اسيدها هستند .در زمان حاملگي چون تعداد دفعات غذا خوردن و تنقلات زياد ميگردد ،بنابراين دندانها نيز بيشتر در معرض خطر پوسيدگي قرار ميگيرند و تنها راه مقابله با آن مسواك كردن بموقع و صحيح دندانها و استفاده صحيح از نخ دندان است . اگر در دوران حاملگي كمي بيشتر از مواقع عادي به بهداشت دهان و دندان خود رسيدگي كنيد ، حتماً يك حاملگي سالم و بي دردسري خواهيد داشت ، همچنين دندانهاي سالم .

  
نویسنده : حسن رمضانی ; ساعت ٦:٢٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۳ اردیبهشت ،۱۳۸٢
 

ادامه مطلب بارداری و سلامت دندانها ا