Sleep Paralysis

paralysis ,خواب ,sleep ,مرحله ,درمان ,ممکن ,sleep paralysis ,دچار sleep ,چشم، مرحله ,سریعِ چشم، ,اغلب برای ,دچار sleep paralysis ,sleep paralysis مرتبط ,بدست آورید، احتمالا ,خوا

تا کنون شده احساس کنید بیدار هستید اما نمی توانید حرکت کنید؟ و یا حتی وحشت کرده باشید اما نتوانید کمک بخواهید؟ این حالت را فلجی در خواب ( Sleep Paralysis ) می گویند. Sleep Paralysis می تواند باعث وحشت زدگی شما شود به ویژه زمانی که شما چیزهایی را ببینید و بشنوید که در حقیقت آنجا وجود ندارند. Sleep Paralysis ممکن است فقط یکبار و یا بارها اتفاق بیافتد، حتی ممکن است چند بار در یک شب تکرار شود.

خبر خوب در مورد Sleep Paralysis این است که خطری برای سلامتی ندارد. در ادامه این مطلب بیشتر درباره Sleep Paralysis، علت های احتمالی و روش های درمان آن، خواهید خواند.

آیا Sleep Paralysis نشانه یک مشکل جدی است؟

پژوهشگرانِ حیطه خواب چنین استنتاج کرده اند که در بیشتر موارد، Sleep Paralysis تنها یک نشانه از این است که بدن شما نمی تواند به راحتی از مراحلِ مختلف خواب عبور کند. در مواردِ بسیار کم، Sleep Paralysis با مشکلاتِ عمیقِ روانپزشکی، مرتبط است.

طیِ سده ها، علائم Sleep Paralysis به گونه های بسیاری توصیف شده اند و در اغلبِ این توصیفات یک موجود شرور حضور دارد: دیوهای نامرئی در زمان های دور، ساحره در رومئو جولیت اثر شکسپیر، و آدم دزد هایِ بیگانه. تقریبا هر فرهنگی در تاریخِ خود داستان هایی در مورد موجوداتِ شروری که انسان ها را شب هنگام می ترسانند، دارد.

Sleep Paralysis چیست ؟

Sleep Paralysis یک احساس هوشیاری و بیداری است اما در آن نمی توان حرکت کرد و تکان خورد. این زمانی اتفاق می افتد که فرد در حال گذر از بین مراحل خواب و بیداری است. در طی گذر از این مراحل، ممکن است شما برای چند ثانیه و یا حتی چند دقیقه قادر به حرکت کردن یا صحبت کردن نباشید. بعضی از اشخاص ممکن است احساس فشار و خفگی کنند. Sleep Paralysis می تواند با دیگر اختلال های خواب مانند narcolepsy همراه شود. Narcolepsy (میل شدید به خواب) یک نیازِ مقاومت ناپذیر در برابر خواب است که به دلیلِ عدم توانایی مغز در تنظیم خواب اتفاق می افتد.

Sleep Paralysis معمولا چه زمانی رخ می دهد؟

Sleep Paralysis معمولا یک تا چند دقیقه به طول می انجامد، و اگر زمانی که شما در حال فرو رفتن به خواب هستید رخ دهد، به آن hypnagogic (فلج پیش خواب) می گویند. اگر Sleep Paralysis زمانی که شما در حال بیدار شدن هستید رخ دهد، به آن hypnopompic (فلج پس خواب) می گویند.

چه اتفاقی هنگام hypnagogic (فلج پیش خواب) می افتد؟

هنگامی که شما در حال فرو رفتن به خواب هستید، بدن شما به آهستگی آرام (ریلکس) می شود. در این زمان معمولا شما هوشیاری خود را از دست می دهید و متوجه تغییرات پیرامون نمی شوید. حال اگر شما در این حالت هوشیار بمانید و یا هوشیاری خود را بدست آورید، احتمالا قادر به حرکت کردن یا سخن گفتن نخواهید بود.

چه اتفاقی هنگام hypnopompic (فلج پس خواب) می افتد؟

هنگام خواب، بدن شما به نوبت بین حالتِ REM (حرکات سریعِ چشم، مرحله ای از خواب که در آن خواب می بینید) و حالت NREM (بدون-حرکات سریعِ چشم، مرحله ای از خواب که فعالیت مغز کاهش میابد و فرد کاملا ریلکس می شود. در این مرحله افراد به ندرت خواب می بینند) تعییر می کند. هر دوره REM و NREM حدود 90 دقیقه به طول می انجامد. بدن ابتدا وارد مرحله NREM می شود و این مرحله در کل بیش از 75 درصد از کلِ خواب را تشکیل می دهد. در این مرحله بدن به آرامش می رسد و خود را بازسازی و تعمیر می کند. در پایان مرحله NREM، بدن به مرحله REM وارد می شود. در مرحله REM چشمانِ شما به سرعت حرکت می کنند و شما در این مرحله خواب می بینید، اما بدنِ شما همچنان کاملا ریلکس باقی می ماند. در این مرحله عضله های شما از حرکت باز می ایستند. حال اگر شما زمانی که هنوز مرحله REM به پایان نرسیده باشد، هوشیاری خود را بدست آورید، احتمالا قادر به حرکت کردن یا صحبت کردن نخواهید بود.

چه کسی دچار Sleep Paralysis می شود؟

تقریبا از هر 10 نفر، 4 نفر دچار Sleep Paralysis می شوند. این یک وضعیت شایع است و اغلب برای اولین بار در سنین نوجوانی (13 تا 19 سال) اتفاق می افتد. اما هم زنان و هم مردان در هر سنی می توانند دچار Sleep Paralysis شوند. همچنین Sleep Paralysis می تواند در میان خانواده ها گسترش یابد. عواملِ دیگری که ممکن است با Sleep Paralysis مرتبط باشند شامل:

·         کم خوابی

·         تغییر در برنامه زمانی خواب

·         حالت های روانی مانند استرس و اختلالِ دو قطبی

·         به پشت خوابیدن

·         دیگر مشکلات مربوط به خواب مانند narcolepsy (میل شدید به خواب) یا انقباض شب هنگامِ ماهیچه های پا

·         استفاده از یک داروی خاص

·         سوء مصرف مواد

تشخیص Sleep Paralysis

اگر در حال فرو رفتن به خواب و یا بیدار شدن متوجه شدید که نمی توانید حرف بزنید یا تکان بخورید، آنگاه احتمالا شما دچار Sleep Paralysis شدید. اغلب برای این حالت نیازی به درمان نیست. با این وجود، اگر مواردِ زیر برایِ شما صادق است بهتر است با پزشک مشورت کنید:

·         اگر شما در مورد علائمِ خود مضطرب و پریشان هستید

·         اگر علائم شما باعث می شوند در طول روز بسیار خسته باشید

·         اگر علائم شما مانعِ خوابیدنتان می شوند

Sleep Paralysis چگونه درمان می شود؟

اکثر افراد نیازی به درمان Sleep Paralysis ندارند. درمانِ هرگونه حالت های ناآشکار مانند narcolepsy، اگر شما مضطرب هستید و یا نمی توانید بخوابید، می تواند مفید باشد. این درمان ها ممکن است شامل :

·         بهبود عادات خواب (برای مثال، حصول اطمینان از اینکه شما هر شب 6 تا 8 ساعت می خوابید)

·         استفاده از داروهای ضد افسردگی، در صورتی که به تنظیم سیکل خواب شما کمک کنند

·         درمان هر گونه مشکلات روانی که ممکن است با Sleep Paralysis مرتبط باشد

·         درمان هر گونه اختلال های خواب

در مورد Sleep Paralysis چه کار می توان کرد؟

باید گفت که نیازی نیست از دیوها و بیگانگانِ شب هنگام، بترسید. اگر گاهی دچار Sleep Paralysis می شوید، می توانید با انجام بعضی اقدامات آن را کنترل کنید. مطمئن شوید که به مقدار کافی می خوابید. کاری کنید که از استرس شما به ویژه قبل از خواب کاسته شود. اگر به پشت می خوابید، سعی کنید موقعیت خود را عوض کنید و به حالتِ دیگری بخوابید. و در آخر اگر Sleep Paralysis شما را از خوب خوابیدن در شب محروم می کند، آنگاه به پزشک مراجعه کنید.

منبع: www.webmd.com

ادامه مطلب Sleep Paralysis ا